Matrix Pro

In the category of hiking bags, Matrix Pro is the absolute top class worldwide – even Estonian mountaineers Alar Sikk and Andras Kaasik trust Matrix Pro bags. Matrix Pro has been in long-term cooperation with both scientists and hiking professionals to ensure their bags are as ergonomic and durable as possible.

Matrix Pro bags are handmade in Estonia.

1 Product

Filters

  Filter by Shipping Avaliabilty

  Active filters

 • ENG: Alfa 30 travel bag from Matrix Pro is also suitable as an everyday backpack. So, if you can’t justify buying a quality hiking bag, then with this bag, you can convince yourself that it is also suitable for everyday use. If you don’t believe it, look at the pictures of Riho walking with it at the Widget Factory in Tartu. But this bag is particularly suitable for hiking.

  Matrix Pro is absolutely world-class in the category of hiking and mountain climbing bags – even Estonian mountain climbers Alar Sikk and Andras Kaasik trust Matrix Pro bags. Alfa 30 is made of durable Condura material and is waterproof. The bag’s capacity is 35 liters, and all seams are triple-stitched. Of course, the bag has plenty of pockets, a cap-closed top, and straps. This bag will serve you long and well, and your envious friends will soon want one just like it. We won’t mind if you don’t tell them where you got this bag.

  Made of durable Condura Dimensions: 15 x 30 x60 cm Capacity: 35 liters 100% Estonian handcraft

  Shipping in the EU takes 5-14 working days. Each bag is handmade after the order.

   

  EST: Alfa 30 on Matrix Pro matkakott, mis sobib ka igapäevaseks seljakotiks. Ehk kui sa ei suuda endale ära põhjendada, miks peaksid kvaliteetse matkakoti ostma, siis selle koti puhul saad end veenda, et see sobib ka igapäevaseks käimiseks. Kui sa ei usu, siis vaata piltidelt, kuidas Riho sellega Tartus Aparaaditehases jalutab. Aga eriti hästi sobib see kott siiski matkamiseks.

  Matka- ja mägironimiskottide kategoorias on Matrix Pro muidugi absoluutne maailma tippklass – ka Eesti mägironijad Alar Sikk ja Andras Kaasik usaldavad Matrix Pro kotte. Alfa 30 on valmistatud vastupidavast Condura materjalist ning on veekindel. Koti mahutavus on 35 liitrit ning kõik õmblused on kolmekordsed. Muidugi on kotil hulgaliselt taskuid, mütsiga suletav pealis ning rihmad. See kott teenib sind kaua ja hästi, ning su kadedad sõbrad soovivad endale varsti samasugust. Me ei pahanda, kui sa neile ei ütle, kust selle koti said.

  • Valmistatud vastupidavast Condurast
  • Mõõdud: 15 x 30 x60 cm
  • Maht: 35 liitrit
  • 100% Eesti käsitöö